3boyutlu-header

1 sene önce başlayan şikayetiyle çeşitli hastanelerde yapılan tedavilerden sonuç alamayan Eskişehirli 60 yaşındaki Mehmet Topçu, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesi’nde Doç. Dr. Murat Arslan’ın yaptığı üç boyutlu laparoskopik prostat kanseri ameliyatıyla yeniden sağlığına kavuştu.

Ameliyat hakkında bilgiler veren İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Arslan, ” Hastamız bize geldiğinde PSA sı 19’du. Hastanın dış merkezde biyopsisi alınmış. Prostatında 4+3 kanseri vardı ve yapılan tetkiklerinde kanserin kemiklere, lenflere ya da başka organlara sıçramadığını öğrendik. Biz de hastaya üç boyutlu laparoskopik ameliyatı önerdik. Hastamızın onayı ile ameliyata aldık. Operasyon yaklaşık 2 saat sürdü. Ameliyat oldukça rahat geçti. Ameliyat sırasında herhangi bir kanama olmadı. Ameliyat üç boyutlu görüntüleme sayesinde robotun verdiği avantaj gibi net görülerek yapıldı” dedi.

HASTALARIMIZ AMELİYAT SONRASI SONDA ÇEKİLDİĞİ GÜN %90 İDRAR KAÇIRMAYACAK

Doç. Dr. Murat Arslan, ” Robot üç boyutlu görüntü verebiliyor. Tabi biz yıllardır laparoskopik olarak 2 boyutlu yapabiliyorduk ama şimdi yeni sistemle 3 boyutlu olarak yapıyoruz. Robot yardımlı ameliyat olabilmek için hastalar çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalıyor ancak Türkiyede bu paraları verecek hasta sayısı çok az ve diğer hastalarımız malesef açık cerrahiye maruz kalıyor. Üç boyutlu sistem bize robotun yüksek maliyetinden kurtularak hastalara çok daha düşük ücretlerle daha güvenli ameliyat yapma şansı veriyor. Biz yaptığımız laparoskopik ameliyatlarda robotik cerrahide bağırsakların ve iç organların olduğu yerden değil tam kemiğin hemen yanından girerek yaptığımız için sadece prostat ve etrafında ki dokulara işlem yapıyoruz. Bu teknikle hasta ameliyat sonrası 6. saatte yürümeye başlayarak çok hızlı iyileşiyor. Üç boyutla penise giden sinirleri korumak çok daha kolay oluyor ve ameliyat sonrası sertleşme problemi hastalarımızda azalıyor. Prostat alındıktan sonra yapılan birleştirme de mükemmel oluyor bu da hastalarımızda idrar kaçırmama sağlıyor. Hasta 2 gün sonra evine gidebiliyor. Yeni geliştirdiğimiz teknikle ameliyat sonrası hastalar sondası çekildiği zaman yüzde 90 idrar kaçırmıyorlar. Üç boyutlu görüntüleme sayesinde kanser kontrolüde daha güvenli ve iyi oluyor” dedi.

AMELİYAT SONRASI GECE BOYUNCA YÜRÜDÜM

1 sene önce rahatsızlığının ortaya çıktığını belirten Mehmet Topçu, “ 1 senedir tedavi görüyordum, ancak tedaviden cevap alamadım. Doç. Dr. Murat Arslan Hocam’ın yaptığı operasyon oldukça başarılı geçti. Ameliyattan sonra bütün gece yürüdüm.. Başta doktorum Doç. Dr. Murat Arslan’a, Yrd. Doç. Dr. Serkan Akdemir’e ve tüm hastane ekibine teşekkür ederim” dedi.